MUTFAKTAN

Vişneli Anne Kurabiyesi

Annem ve komşuluklar...

Kapı çalınır, “evdeyseniz annemler öğleden sonra size oturmaya gelecek” der komşunun çocuğu. Bu haberden sonra annem, hemen kardeşimle bana görev dağıtır. Kardeşim bakkala giderken, ben evi toparlayıp mutfakta anneme yardım etmeye başlarım. Hızla un, yağ, diğer malzemeler çıkarılır ve annem bir tatlı, bir tuzlu ikramlık yapıverir. Asıl hikaye misafirler gelip de salon salomanje misafir odasında, İskandinav koltuklarda keyifler sorulurken başlar. Annem bundan sonraki talimatları misafirlere belli etmeden kaş ve gözleriyle vermeye çalışır. Çünkü biz görevlerimizi unutup misafirlerle misafir gibi oturunca işler karışır. Buna hazırlıklı olan kardeşim, annemden tarafa hiç bakmamaya, göz göze gelmemeye çalışırken, ben yakalanmış olurum. Çay bardağı boşalmış olan misafiri işaret ederek, beni çoktan çay koymaya göndermiş olur. Üçümüzün arasındaki bu mücadele, misafirler gidene kadar devam eder. Kardeşimden dört yaş büyük olduğum için olsa gerek, kahve pişirme, çay yapma, yiyecekleri servis etme kaş-gözleri bana, şeker ve kolonya dağıtma, su getirme gibi kaş-göz ihalesi ona çıkardı. Çocukluğumu ve o anları en çok hatırlatan kurabiye budur. Çünkü bittikçe tekrar yapılırdı ve çoğu zaman oyundan sonra ya da gece yatmadan önce süte bandırarak yerdik. Bu fotoğraftaki nostaljisi benim için çok özel... Annem zemindeki örtüyü onüç yaşlarında “kum iğnesi” adı verilen işleme tekniğiyle Ödemiş ipeğine işlemiş. Arka plandaki mimozalar da mahallemizi ve komşularla paylaştığımız çay saatlerini yaşatıyor.

Malzemeler:                                             
Buğday unu - 4 su bardağı                         
Yoğurt - 1 su bardağı                              
Şeker - 1 su bardağı
Zeytinyağı - 1 su bardağı
Yumurta - 3 adet
Cep sodası - 1 çay kaşığı

Süsleme İçin;
Vişne reçeli
Toz şeker

Yapılışı:
Yoğurt, zeytinyağı ve sodayı çukur bir kaba koyun. 3 yumurtayı ayrı bir yerde kırıp, birinin sarısını ayırın. Kırdığınız yumurtaları (ayırdığınız 1 yumurta sarısı hariç) karışımın üstüne ekleyip, 1 bardak şekerle bütün malzemeleri elinizle harmanlayın. Malzemeler birbirinin içine iyice geçmeli. Karıştırmaya devam ederken bir taraftan yavaş yavaş unu eklemeye başlayın. Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Hamurunuz ne kadar yumuşak olursa, kurabiyeniz o kadar güzel olur. Biz kışın yaparsak hamurun içine bütün bir portalın kabuğunu rendeleriz. Hamurdan küçük parçalar kopartıp, tahtanın üzerinde elinizle yuvarlayarak, ince uzun parçalar elde edin. Elde ettiğiniz silindir çubukları kendi etrafında dolayarak daire haline getirin. 

“S” şeklinde dolayarak farklı model de yapabilirsiniz. Bir de annemin saç örgüleri vardır. Üç parça silindir çubuğu alıp saç örgüsü şeklinde örer. Şekillendirdiğiniz parçaları bir pasta tabağına koyduğunuz toz şekerin içine batırın. Şekerledikten sonra yağlanmış tepsiye biraz aralı sıralayın, pişerken kabarıp yayılacaktır. Tümünü tepsiye sıraladıktan sonra, kurabiyelerin göbeğine parmakla bastırarak küçük bir çukur açıp, yumurta sarısından sürün ve reçelden birer adet vişneyi alıp sulu sulu koyun. Tepsiyi önceden ısıtılmış fırında 180 derecede 45 dakika kadar pişmeye bırakın. Biz bu kurabiyeyi yazın yanında taze limonatayla, kışın da çaya ya da sıcak süte batırarak yeriz. En güzel özelliği zeytinyağıyla yapılması ve teneke kutu ya da cam kavanozda 1 ay kadar bozulmadan saklanıyor olması.