MUTFAKTAN

Arnavut Mantısı

Hasniye Çolak’ın tarifi 

Börek gibi mantı: Arnavut Mantısı
Arnavut mantısı, ete düşkün Arnavutların leziz etli böreklerinden biridir. Adı, bohça şeklinde katlandığından mantı olmuştur. Genellikle sade ikram edilip yanında yeşillik ve ayran ile tüketilen Arnavut mantısı, üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek de servis edilir. 

Malzemeler:
Mantı hamuru için:
Un –  8 su bardağı
Çiçek yağı  – 1 yemek kaşığı
Su – 1 lt 
Tuz – 2 tatlı kaşığı

Hamurun aralarını yağlamak için:
Tereyağı – ½ paket
Çiçek yağı – 1 su bardağı

İçi için:
Dana kıyma - ½  kg
Kuzu kıyma - ½  kg
Soğan – 3 büyük boy
Tuz  - 2 tatlı kaşığı 
Karabiber – 1 tatlı kaşığı
Toz biber – 1 tatlı kaşığı
Ayçiçek yağı – 2 yemek kaşığı

Hazırlanışı:
Unu derin bir kaba alın. Ortasını açarak çiçek yağı ve tuzu ekleyin. Suyu yavaş yavaş ekleyerek hamuru top top kalmayacak  şekilde güzelce yoğurun. Hamuru un serptiğiniz düz bir sofraya/tezgaha alın. Hamuru bir bütün halinde dıştan içe doğru yuvarlaya yuvarlaya yoğurun. Kulak memesi kıvamına gelince, hamuru uzatıp mandalina büyüklüğünde parçalara ayırın. Parçaları beze haline getirip eliniz büyüklüğüne gelinceye kadar oklava ile açın. Erittiğiniz tereyağına çiçek yağını ekleyin. Açtığınız hamurların arasına yağ sürüp üzerine hamur ekleyin. Her eklediğiniz hamur ile tüm hamuru da kenarlarından çekiştirerek genişletin. En son iki elinizin üzerinde döndürerek hamuru büyütüp tersi yüzü üste gelecek şekilde tezgaha serin. Bıçak ile 5-6 santimlik eşit kareler kesin. Soğanları rendeledikten sonra kıymaları, tuzu ve karabiberi aynı yerde karıştırın. 

İçi için gerekli malzemeleri karıştırdıktan sonra kare hamurların üzerine ceviz büyüklüğünde koyarak hamuru 4 kenarından birleştirin. (Bohça şeklinde katlayın.) 
Afiyet olsun.