MUTFAKTAN

Masenitsa

Geleneksel Boşnak Kahvaltısı
Esin Erol Özüak’ın tarifi... 

Anneannemin sofraları...
Anneannemler Ödemiş’in Karakova Köyü’ne, Yugoslavya’dan gelmişler. Annem ve teyzemle birlikte altı torunduk. Toplanıp köye anneanneme giderdik. Kardeşlerim ve kuzenlerim oyunlar oynarken, ben küçük sofram ve oklavamla heyecanla anneanneme yardım ederdim. Geleneksel ve özel kahvaltımız Masenitsayı birlikte hazırlardık. Boşnaklara özgü pişirme yöntemi biraz farklıdır, üstünde ve altında köz olan saçın arasına tepsi yerleştirilerek pişirilir. 
Boşnakların lezzetli kahvaltısı Masenitsa, kaymak, domates, biber ve soka ile birlikte yenir. Soka, Boşnaklara özgü yeşil biberli süt ve lor peyniri ile hazırlanan bir kahvaltılıktır.
İyi ki onun mutfağında yoğrulmuşum. Anıları, pişirdikçe lezzetleri hiç unutulmuyor.

Malzemeler:
Hamuru için:
Çiçek yağı - 4 tatlı kaşığı
Un - 4 kepçe
Tuz - 4 çay kaşığı
Su - Aldığı kadar 

Üzeri için: 
Peynir ya da çökelek - 250 gr
Tereyağı - 150 gr 

Ara kat için:
Yumurta – 2 tane
Çiçek yağı - 6 yemek kaşığı
Tuz - 2 çay kaşığı 

Hazırlanışı:
Una, tuz ekledikten sonra azar azar su döküp karıştırın. Fırını önceden 250 derecede 10 dakika ısıtın. Tepsiye yağlı kâğıt serip yağlı kağıdı da yağlayın ki hamur yapışmasın. Hamur boza kıvamına geldiğinde iki krep kalınlığında tepsiye dökün. Hamurun kıtır olması için, tepsiyi fırının alt katlarına yerleştirin. Hamurun üzerinde kahverengi benekler oluştuğunda fırından çıkarın. Yumurta, tuz ve yağ karışımını çırpıp bir fırça yardımı ile Masenitsanın ilk katının üstüne sürün. Tepsiyi fırının üst rafına yerleştirin. Yumurtanın üzerinde kahverengi benekler oluştuğunda fırından çıkarın. Kalan hamuru üzerine döküp tekrar fırına verin. Üç kat hamur iki kat yumurtalı harç döküp Masenitsayı fırınlayın. Piştikten sonra kare dilimlere bölüp parçalayarak tepsiden alın. Üzerine erittiğiniz tereyağını dökün.  Peyniri ufalayın. Masenitsa servise hazır. Afiyet olsun.
Not: Malzemeler midi fırın tepsisine göre yazılmıştır.