MUTFAKTAN

Ot Lalangası

Hacer Canbulat'ın tarifi...

Otlarla hazırlanan mükemmel lezzetler

Annemin otlu börekleri çocukluğumdan beri çok sevdiğim ve vazgeçemediğim lezzetlerdir. Yıllarca en güzellerini severek yediğim onlarca ot çeşidini annemden öğrendim. Çocukken annemle beraber ot toplamaya çıkardık. Bazen, özellikle çok yağmurlu zamanlarda, annem beni evde bırakır, “sen suyu ocağa koy, ben biraz ot toplayıp getireyim” der, döndüğünde de kaynayan suya ayıklayıp yıkadığı otları bırakıverir bir çırpıda haşlardı. Ben otuz yıl kadar önce İzmir'e taşındıktan sonra annem yıllarca Görece'den ot taşıdı bana. Ben de annemin zengin otlarıyla yaptığım çok sayıda Ot Lalangası'nı komşularıma dağıtırdım. Annemin bahçesinde yıllarca ikram ettiğimiz bu lalangalar için zaman zaman özel günler düzenler, İzmir'den gelen yedi-sekiz kişilik misafir gruplarımıza bahçede ot şenliği yaşatırız.

Annem hâlâ Görece'de kendi işini kendisi yapar. Artık mutfağa çok giremese de önüne tahtasına koyduğunuz anda hamuru açmaya başlar. Kimsenin yaptığı hamuru da kolay kolay beğenmez. Biraz da her anne gibi…

Ege hazinesi otlar

Ot kültürünü bana öğreten annem, hangi otun neresinden iyi yemek yapılacağını da öğretti. Doğanın mucizesi onlarca otun hangisinin kesilerek hangisinin kopartılarak toplandığını çocuk yaşlarda öğrendim. Mesela “Kaymaklık” dediğimiz kenkere benzeyen ot illa ki çapayla toplanır. Yaprağı kullanılmaz, gövdesi haşlanır. Biraz da şevket-i bostan gibidir ve haşlayıp üzerine sarımsaklı yoğurt, biraz da kırmızıbiberle zeytinyağı koydunuz mu of of of, harika olur.

Geçenlerde balık tutmayı çok seven oğlum Tuncay'la Ildır'a gittik. O balıkla uğraşırken ben de kendimi yeşillere atıverdim. Elimde bıçak, radika toplaya toplaya o kadar yürümüşüm ki Tuncay nerede kaldığımı merak etmiş. Ama iki torba ayıklanmış radikayla döndüğümde o da pek memnun oldu. Dolaştığım her yerde Ege topraklarının hazine dolu olduğunu görüyorum. Et balık istemem; otu buldum mu yemeğim hazırdır benim.

Ot Lalangası, özellikle ilkbahar aylarında doğanın uyanıp coşmasıyla zenginleşen bir yemek. İçersine her tür ottan az az doğrayarak hazırlayabileceğiniz bu yemeği kışın da taze soğan, ıspanak, pazı ya da semizotu yaprakları, maydanoz ve dereotu kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:
Yapışkan (Yoğurt otu) 
Isırgan 
Karakavuk otu (Sakızlık) 
Kuzukulağı 
Kudurgan 
İmam kavuğu 
Dereotu 
Maydanoz 
Taze soğan 
Un 
Karabiber
Tuz

Yapılışı: 
Ben Ot Lalangası'nı özellikle “ot mevsimi” başlayınca, yapışkan (yoğurt otu), ısırgan, karakavuk otu (Sakızlık), kuzukulağı, kudurgan, imam kavuğu gibi bir sürü lezzetli otu dereotu, maydanoz ve taze soğanla beraber doğrayarak hazırlıyorum. Lalanganızı hangi otlarla yapacaksanız otlarınızı irice doğrayın ve çok az un, su, az karabiber, az tuz ekleyip karıştırın. Avucunuza aldığınız bir fincan kadar harcı elinizde biraz yassıltıp kızgın yağda kızartın. Ot Lalangası'nın otları biraz sertçe olmalı. Mesela ıspanağı tek kullanırsanız yemeğiniz güzel olmaz. Bu nedenle ıspanak da koyacaksanız onu tutacak sert otlardan da yardım almalısınız. İster çay ister ayranla, sıcak ya da ılık, her şekilde keyifle yenir. 

Püf Noktası: Lalanganın otu iri doğranır.