MUTFAKTAN

Patlıcan Yemeği

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği
Esin Erol Özüak’ın tarifi...

Büyük Teyzemize “Babaanne” deriz.

Babaannemler, 1900’lü yılların başlarında Yugoslavya’dan İzmir’ göç etmişler. Babaannem genç yaşta vefat ettiği için kız kardeşini “Babaanne” bildik. Babaannemden de birçok yemek öğrendim. Zeytinyağlı patlıcan yemeği de o yemeklerden hatta en lezzetlilerinden biridir.
Yaz aylarının gözdesi patlıcan ile yapılan zeytinyağlı patlıcan yemeği, Boşnaklara özgü yöresel yemeklerdendir Çiğ malzemelerden hazırlandığı için mideyi rahatsız etmez. Yazın akşam ve  öğlen yemeklerinde genellikle pilav ve karpuz eşlik eder. Yemeğin lezzetini ise bol sarımsak ve soğan verir.

Malzemeler:
Patlıcan – 5 orta boy
Domates – 5 orta boy
Sarımsak – 2 baş
Maydanoz – ½ bağ
Kuru soğan – 3 orta boy
Tuz – 2 çay kaşığı
Şeker – 1 tatlı kaşığı

Hazırlanışı:
Patlıcanları  kalın çizgili olacak şekilde soyup başındaki yapraklı kısmını atın. Patlıcanın dibinde bir iki parmaklık mesafe bırakıp başından dibine doğru artı şeklinde kesin. Soğanları ay şeklinde uzun uzun doğrayıp tuz ile ovun(Tuz ile ovmak soğanın daha çabuk pişmesini sağlar). Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Sarımsakları soyun. Maydanozu ince ince kesin. Hazırladığınız iç malzemesini karıştırıp çiçek gibi açtığınız patlıcanların içine doldurun. Patlıcanı sıkıp tencereye yerleştirin. Artan malzemeyi patlıcanların üzerine ilave edin. Zeytinyağını ve toz şekeri malzemenin üstünde gezdirin. Önce harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 30 dk pişirin.  Zeytinyağlı patlıcan yemeği servise hazır. Afiyet olsun.
Not: Bir gece dinlendirilirse çok daha lezzetli olur.