MUTFAKTAN

Sirken Otu Üçlemesi

Ege'nin zengin doğasından...

Bahar geçip de yaz sıcağı basınca, doğada kalan ender otlardan biridir Sirken Otu. Isırgansız kalan biz, Sirken Otu'na sarılırız bitene kadar. Annemin ot haşlamalarına kattığı lezzet ve heyecanı hep takip ederim. Normalde tek başına haşlayıp limon ve zeytinyağıyla lezzetlendirdiği otu bu kez, semizotu ve küçük kabakla lezzet üçlemesi haline getirmiş. Mutfaktaki heyecanı bitmek bilmez onun. Anlattığına göre, Sirken Otu doğada ineklerin yemeği çok sevdiği bir otmuş. En önemli özelliği de onların sütünü lezzetlendirirmiş. Son zamanlara kadar çok az evde bilinirken, artık pazarlarda da fazlaca talep edilir oldu. Doğanın bize sunduğu güzelliklerden faydalanmak adına bu tarifi paylaşmak istedim. Zira sofranızda beğenilen bir lezzet olacağına eminim.

Malzemeler:
Sirken Otu 1 Bağ
Semizotu 1/2 bağ
Küçük Kabak 1/2 Kg
Sarımsak 4 diş
Limon 1 Adet
Zeytinyağı 1 Çay Bardağı
Elma Sirkesi 1 Yemek Kaşığı
Koruk Suyu 1 Yemek Kaşığı
Tuz

Yapılışı: 
Sirken Otları iyice yıkandıktan sonra, kalın saplarından elle ayırılır. Kalın saplar ayrıca taze yerlerine kadar elle kontrol edilerek kırılır, kart kısımları atılır. Temizlenen Sirkenler iki parmak kalınlığında doğranır. Semizotunun yetiştirme değil, yabani olanını tercih etmelisiniz, çünkü onun ekşimsi ve kırmızımsı dalları daha lezzetli oluyor. O da aynı şekilde ayıklanıp doğranır. Küçük kabaklar, boylarına göre önce dikine ikiye, sonra enine doğranır. Tencereye sırasıyla Sirken, Semizotu ve Kabaklar yerleşir. Bir su bardağı su ve tuzu eklenir. Ağır ateşte maksimum yarım saat kadar haşlanır. Ocaktan inince suyunu süzmeden, limon, zeytinyağı, sirke, koruk suyu, sarımsak çırpılıp sıcak otun üzerine dökülür ve otları ezmeden sosun karışması sağlanır. 

Otların bağları büyük ise sosunu iki ölçeğe çıkarabilirsiniz. Kabağın en küçükleri diğerlerinden daha sert olur ve geç haşlanır, bu yüzden doğrarken dikine dörde bölerek doğrayabilirsiniz. 

Lezzetin sırrı,
az suda haşlanması ve kalan suyun dökülmemesi,
sosun ot sıcakken dökülmesi,
haşlanırken tuzunun eklenmesi.