MUTFAKTAN

Sütlü İrmik

Perihan Sarıgöl'ün tarifi...

Biten kitaplar... Yarım kalan çeyizler...

Uyku sonrasının diğer bir sürprizi de, sütlü irmik tatlısıydı. Bu hafif tatlının süsü ve sosu, turunç reçelinin akıcı kıvamıyla, unutulmaz bir lezzet ortaklığı sergilerdi. Bu uydurma tatlı tabii ki benim anılarımla, bana daha bir lezzetli geliyor. Sütle irmiği buluşturan annem ve Gölcük Yaylası’nın turunç ağaçlarından topladığı meyvelerle reçel yapan Nilüfer Yengemin hatıraları, bu tarifi benim için özel kılmıştır. Bu kitapla ilgili hatıraları toplamaya başladığımda, turunç reçelini bulamayacağım korkusuna kapılmıştım. Bir pazar günü, Seferihisar’ın Sığacık ilçesindeki köylü pazarında turunç reçelini bulduğumda çok sevindim. Yengeminki gibi olmasa da, aroması aynı kokuyu taşıyordu.

Fotoğrafın kompozisyonunda ortaokul zamanlarındaki yaz tatillerimizi kurmaya çalıştım. Kasnakta yarım kalmış bir iş, sütlü irmik ve asmalı bahçe. Yaz tatili uzundu. Her yaz bir el işi ve kitap okuma programımız, bir de el işinde uzmanlaşmış Yugoslav göçmeni komşumuzun kızı vardı. Ben de onun yaptığı gibi, Panama ketenini keserek ve işleyerek yapılan bir masa örtüsü işini yapmaya heveslendim. Onunla birlikte bir yaz tatili boyunca, masa örtüsünü işlemeye başladım. Kasnağa kumaş gererek işlenen ince bir işti. İlk yaz tatilinde sadece dörtte birini bitirebildim. Oysa komşumuzun kızı o yaz masa örtüsünü işleyip bitirmişti. Ben, ancak dört yaz tatilinde işi bitirebilmiştim. Hiçbir zaman onun yaptığı işlerle yarışamadım. Çünkü o, bu işlere meraklıydı ve çok iyi yapıyordu. Benim hep başka meraklarım da olmuştu. O yaz okumam gereken kitapları okumak gibi, annemin merakı olan kumaş çiçekleri yapmaya çalışmak gibi, resim yapmak gibi ya da dikiş öğrenmek gibi.

Malzemeler: 
İrmik - 1 su bardağı
Şeker - 1 su bardağı
Süt - 2,5 su bardağı
Tereyağı - 1 tatlı kaşığı
Bir portakalın kabuğu
Süsleme için; Turunç reçeli 
Kabuksuz badem

Yapılışı: 
Sütle birlikte irmik, şeker, tereyağı ve rendelenmiş portakal kabuğunu bir tencerede pişirin. Güzel kokmaya başladığında ve koyulaştığında ocağı kapatın. Çıkarırken yapışmaması için kalıp olarak kullanacağınız çukur kabı hafif ıslatın, pişen irmiği kaba dökerek buzdolabına yerleştirin. Soğuduktan sonra, ters çevirerek servis tabağına alın. Süsleme için reçel olmuş turunçları ince ince dilimleyin ve tabağın etrafına yerleştirin. Reçelin suyundan tatlının üzerine bolca akıtın. Bademleri de hafif ateşte yağsız tavada kavurun, üzerini süsleyin. Biten kitaplar... Yarım kalan çeyizler...