MUTFAKTAN

Yalancı Mantı

Yozgat usulü Yalancı Mantı
Cevriye Aksoy’un tarifi...

Eşit hamur kesenler, eşini dostunu pek bilir!
Anadolu’da mantı birlik, beraberlik ve dayanışma demektir. Mahallemizde de tüm kadınlar bir araya geldiğinde bir günde otuz-kırk beze mantı yapardık. Hazırlanan mantıları fırınlayıp saklardık. Kışların uzun ve sert geçtiği her yörede olduğu gibi, Yozgat’ta da kışın sebze az bulunduğundan, hamur işlerini daha çok tüketirdik. Etli mantı gibi patatesli ve sade mantı da hazırlardık.

Yalancı mantı tarifini bizimle paylaşan Cevriye Aksoy, annesinin mantı keserken söylediklerini dilinden düşürmüyor. Cevriye Hanım, “Mantı yapmayı Annemden öğrendim. Bildiği pek çok şeyi bana da aktardı. Öyle sıkı bir eğitimdi ki, yemek yapmanın püf noktalarından, bir ocağın dört gözünde aynı anda farklı yemekleri pişirebilmeye kadar… Hem mantıyı keser, hem de şöyle söylerdi; “Eşit hamur kesenler, eşini dostunu pek bilir!” Mutfaktaki bu detay hayatımda da bir felsefe olarak yer almıştır.  İşte bu yüzden eşit hamur kesmeye çok dikkat ederim. 

Malzemeler:
Kalçalı but (göğüs de kullanabilirsiniz) - 1 adet
Un – 1,5 su bardağı 
Su – 1 su bardağı
Yumurta – 1 tane
Tuz – 1 çay kaşığı
Taze karabiber – 3-4 tane
Defne yaprağı – 1-2 tane

Üzeri için:
Yoğurt – 500 gr
Tereyağı veya zeytinyağı - yarım çay bardağı
Pul biber – 1 çay kaşığı
Sarımsak – 2 diş

Hazırlanışı:
Öncelikle tavuk budunu kendi suyunu çekmesi için az yağlı tencerede pişirin. Suyunu çektikten sonra üzerini örtecek kadar kaynamış su, karabiber ve defne yaprakları ilave ederek kısık ateşte, yaklaşık 20 dakika haşlanmaya bırakın. Mantı hamuru için yumurtayı bir kaba kırıp üzerine tuzu ekleyin. Unu ve suyu azar azar ekleyerek hamuru yoğurun. İyice yoğurarak sert bir beze haline getirin. Hamurun daha iyi kesilebilmesi ve katlanabilmesi için 10 – 15 dakika üzerini örterek dinlendirin. Ardından ince oklava ile bezeyi açın. Açtığınız hamuru yaklaşık 1,5 – 2 santimlik kareler olacak şekilde kesin. Küçük kareler halinde kesilen hamuru karşılıklı iki ucundan tutup bükün. Tüm hamuru büktükten sonra bir tepsiye dökerek, daha önceden (5 dakika önce) ısıttığınız 200 derecedeki fırına verin. Mantı hamurunu 2 - 3 dakika sonra fırından çıkarın. Kaynamış tavuk suyu ile tavuk budunu ayırın. Tavuk budunu tifttin.  Tavuk suyuna fırınlanmış mantı hamurunu ekleyerek kısık ateşte haşlanmaya bırakın. 10 – 15 dakika sonra mantının içine tavuk etini ilave ederek biraz karıştırın (Mantının suyunu süzmeyin). 
Servis etmeden önce bir cezvede yağ ile pul biberi kızdırın. Sarımsakları döverek yoğurdun içine ekleyip mantının üzerine dökün. Üzerine de pul biberli yağı gezdirin. Yalancı mantı servise hazır.
Afiyet olsun.