MUTFAKTAN

Yaz sebzelerinden.. Haşlama Turşu

Suat Teyze'nin çocukluğumdaki bahçesinden...

Çocukluğumda Suat Teyzelerin yaz bahçeleri vardı. Daha doğrusu yaz ayında bizim oralarda "bahçe arası" denen yazlık arazilere taşınılırdı. Biz de okullar tatil olduğunda bir süre kalmak üzere Suat Teyzelere giderdik. Sofraya konan her türlü sebzeyi günlük ihtiyacımız kadar, kendi ellerimizle toplar, evin büyüklerinin lezzetli elleriyle pişirilmesini beklerdik.

Bir tarladan kendi elinizle sebze ya da meyve topladınız mı hiç? Yapmadıysanız ne kadar keyifli bir şey olduğunu ancak bunu yaptığınızda anlayacaksınız. Bunu yapabilmek bana her zaman huzur ve özgürlük duygusu yaşatır. Hele hele mevsiminde ve doğru tohumla yetişmiş bir patlıcansa, biberse, kabaksa, naneyse... Patlıcanın sapının o hafifçe elinize batan görünmeyen dikeni, biberin koparıp çıtır çıtır ısırdığınızda ağzınızda kalan lezzeti, gerçek domates kokusu... Pazardan ya da marketten almaya benzemez, mutlaka bunu yaşamalısınız. 

Biliyor musunuz, doğal domatesin yaprağı, domatesin kendisi gibi kokar. Annem, domates mevsiminde yaptığı pidelerin içine mutlaka yapraklarını doğrar. Sebze artıklarından maksimum faydalanmaya çalışır. Hiçbir şey yapılamazsa yeşil gübre olması için saksıların dibine gömer. Herşeyi dönüştürmeye çalışır. Suat Teyze de öyledir, çocukluğumdaki pekçok insan da öyleydi. Belki kasabada büyüdüğümüz için bizim şansımızdı bu. O günlerden bu yana tükettiğim ne olursa olsun, bu kriterlede sorgularım. Özellikle gıda konusunda bilinçli olmalı, sağlıklı ürün tüketmeliyiz.

Malzemeler: 
Biber - 1 kg (yarısı kırmızı)
Patlıcan - 3 adet
Sarımsak - 4 diş
Kuru nane - 1 yemek kaşığı
Taze nane - 3 dal
Limon - 2 adet
Sirke - 1 fincan
Zeytinyağı - 1 fincan
Tuz

Yapılışı: 
Biberlerin sapını ve çekirdeklerini çıkarıp, ortadan ikiye bölün. Patlıcanların da sapını kesip önce dikine dörde, sonra uzunluğuna göre enine dörde bölün. Tencerede suyu tuzla kaynatın. Önce patlıcanları atıp 5-10 dakika pişirin, sonra biberleri içine atın. Kısık ateşte kapağı kapalı haşlayın. 
Ayrı yerde sarımsağı zeytinyağıyla beyazlaşıncaya kadar çırpın. İçine haşlamanın suyundan 2 su bardağı ekleyin. 2 adet limonu, isteğe göre 1 fincan sirkeyi de ekleyin. Kevgir yardımıyla haşlanan biber ve patlıcanları soğumadan hazırladığınız sarımsaklı, limonlu suyun içine atın. Üzerine kuru naneyi döküp karıştırın. Taze nane yapraklarını da süslemek için ekleyin. Ekşiyi damak tadınıza göre ayarlayın.