PAZARDAN

Bostanlı Pazarı / BOSPA

Her Çarşamba günü, Bostanlı Pazarı...

Bostanlı Pazarı büyük ve zengin bir pazardır. Hatta bir zamanlar ünlülerin de tercih ettiği İstanbul’un Ulus Pazarı gibi, İzmir’in de Bostanlı Pazarı en ünlüsüdür. Diğer semtlerden gruplar halinde alışveriş yapmaya gelir insanlar. Bu pazarda herşeyi bulmak mümkün; el açması gözlemeler, Kula ekmeği, ev yapımı peynir, yoğurt, taze çökelek, zeytin.... Mevsimine göre köylü kadınların kendi ürettikleri ya da doğadan topladıkları otlar, baharatçılar, çiçekçiler, kurutulmuş gıda, uygun fiyatlı her türlü tekstil ürünü...

Pazarcılar bir gece önceden getirdikleri malzemelerini, sabahın serinliğiyle birlikte kurmaya başlarlar. 

Her çuvaldan mis gibi taze sebze meyve kokuları yükselirken, tezgahların arasında küçük bir tabureye oturup, yeni demlenmiş çay ve el açması gözlemeyle kahvaltınızı yapabilirsiniz. Tezgahlardaki ürünler seçilip dağılmadan, ilk şiftahlarını sizden alan pazarcılarla muhabbet edip, keyifle alışverişinize devam edersiniz.

Annemin bir lafı vardır. Bizim oralarda meşhur bir laftır; "pazarda ağız öğrenmek". Yoğun iş hayatım süresince arada bir pazara gitmeye heveslenirdim. Koskoca pazara girdiğimde kimden ne alacağıma karar verinceye kadar çok yorulur ve sersemlerdim. Dolayısıyla pek keyif de alamazdım. Son yıllarda onunla erkenden pazara gidip, sebze-meyve nasıl seçilir? Otların en güzeli nasıl olur? Hangi köylülerden, neler alınır? gibi... Uygulamalı eğitimimi aldım;) Ondan öğrenebileceğim ne varsa öğrenmeye çalışıyorum. Tek başıma gittiğim zamanlarda eve güzel malzemeler alarak dönüyorum. Yani, pazarda ağız öğrenmeye devam ediyorum. Bunu becerebildiğim için de keyif alıyorum.