PAZARDAN

Ödemiş Pazarı

Patatesin anavatanı...Ödemiş

Ödemiş’te Cumartesi günleri uçsuz bucaksız, panayır gibi, çok zengin bir pazar kuruluyor. Pazarın 110 yıllık geçmişi olduğu biliniyor. Çeşit çeşit meyve-sebze, kuru incir, üzüm, kekik suyu, köy peksimeti... Patatesin her cinsi. Ödemiş’in sarı kızı yani. Türkiye’de yetişen kızartmaya en uygun patates. Küçük Menderes Ovasının zengin topraklarında yetişen her türlü yiyeceği bulmanız mümkün. Civar köylerden gelen köylülerin kendi ürünleri, organik tarım yapan çiftçilerin ürünleri, taze çökeleği, yoğurdu, sadeyağı, kestanesi, cevizi, elması... Tamamı meşe odunuyla ısıtılan geleneksel fırınların nohut mayasıyla yapılmış ekmekleri, taban gevreği başka yerde bulamayacağınız geleneksel lezzetleridir.

Parkta kurulan "Kadınlar Pazarı", el dokumaları, ipek mendiller, Efe oyaları, dantellerle rengarenk, bu geleneğin temsilcileri. El emeği, göz nuru ipek böcekciliği ürünü ham ipekten çarşaf veya giysiler ya da sandıktan çıkmış “Pembezar’dan” iç gömlekleri.

Bu yüzyıllardır değişmeyen Ödemiş’in pazar kültürü, sizi bütün bir gün tarihi Arasta’da ağırlayabilir. Süpürge, tel dolap, ahşap bebek beşiği, keçe ve kaybolmaya yüz tutmuş bazı el sanatları örnekleriyle karşılaşırsınız. Ödemiş’in Töngül Pidesi, Katmer’i, Köftesi, tarihi yüzyıla uzanır.

Alışverişten sonra ÇEKÜL'ün kendini koruyan kentler kapsamına aldığı, tarihinde Aydınoğulları Beyliğine başkentlik yapmış sakin köy Birgi'ye uzanıp, o berrak suyuyla demlenmiş bir bardak çayla huzuru yaşarsınız. Öğleden sonra Gölcük yaylasında göl kenarında oturup, yöreye özgü nefis oğlak güvecini yiyebilirsiniz, İsterseniz Bozdağ'da zirvesinde yetişen sapsarı Sivri çayından yudumlayabilir veya gerçek dut şurubuyla yapılmış kar helvasıyla serinleyebilirsiniz. Bozdağ Yaylasının meşhur kestane ve cevizlerinden illaki almalısınız. Bu geziyi günübirlik veya bir gece konaklamalı yapmanız mümkün. Birgi, Gölcük ve Bozdağ'da her mevsim konaklama imkanı bulabilirsiniz. Böylece gezdiğiniz yerlerdeki köylülerden de pazar alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.