PAZARDAN

Sakin kentin, sakin pazarı... Sığacık

Aceleye gerek yok...yavaş..yavaş...

Pazar sabahı saat altı buçukta kalkmam için kuvvetli bir sebebim olmalıydı. Seferihisar'ın Sığacık Koyu'nda, 16. yüzyıldan kalma yıkık kale surları içine saklanmış sakin köy... Sığacık. Kalkmam için yeterince kuvvetli bir sebep.

Motora atlayıp yola koyulduk. Vardığımızda henüz kimse tezgahını açmamıştı. Önce şaşırıp, sonra birbirimize gülümseyerek "aceleye gerek yok, yavaş yavaş...stressiz, sakin.." dedik. Sevdiğimiz bir köylü aile var, kahvaltıyı kendi evinde hazırlar. Evininin önüne kurduğu küçük tabureler ve masada ikram ettiği doğal kahvaltı, sadelik ve sakinlik duygusunu yaşatır hep bize. Kahvaltımızın bitmesiyle birlikte artık satışa hazır olan stantlardan küçük küçük alışverişimizi yapıp motor çantamıza yükledikten sonra, sur önündeki kahvelere sakin sakin türk kahvesi içmeye hazırız.

Bilmeyen varsa, Cittaslow, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını önlemek üzere Slow Food hareketinden yola çıkmış bir kentler birliğidir. Seferihisar bir Cittaslow üyesidir.

Hala bilmeyen varsa, “Slow Food”, “fast food”, hızlı yaşam ve yerel yemek geleneklerinin kaybolmasına karşı bir tepki ve bilinçlendirme hareketidir. Bu fikri benimseyenler;

Yemeğimiz nereden geliyor; ürünler hangi tohumlarla yetişiyor?

Yemeğimizin tadını oluşturan etmenler nedir?

Yemek seçimlerimiz kültürümüzü nasıl etkiler? sorularını soran ve bunun gerçekleşmesi için çaba gösteren dünya üzerinde bir sivil toplum kuruluşudur. Sadece bu özelliklerinden dolayı gitmekten her zaman keyif aldığım ve kendimi çok iyi hissettiğim bir yer Sığacık. Naif, doğal, denizle ilişkisi mükemmel manzaralı bir sakin şehir.

Türkiyenin ilk, dünyanın yüzyirmibirinci sakin kenti.

Hatırlıyorum, yıllar önce gittiğimde, ıslıklar çalan rüzgarla yuvarlanan çalılar misali, terkedilmiş bir kovboy kasabasını anımsatıyordu bana. Hüzünlü...Umutsuz.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, takdir edilesi bir yenilenme hareketidir bu değişim. Vizyoner bir bakış açısı ve çok iyi örgütlenerek ortaya koyduğu bu yenilikler, hem kenti, hem kent insanını onurlandıran somut bir sonuca dönüşmüştür.

Web sayfasına girip her türlü bilgi edinmek mümkün, çok iyi işleyen güncel bir sayfaları var. Özellikle belirtmek istediğim, Seferihisar Üretici Pazarı online olarak ulaşılacak durumda. www.seferipazar.com

Yıl içinde gerçekleştirilen;

Tohum Takas Şenliği

Mandalina Şenliği

Cittaslow Festivali gibi pekçok şenlik de şehre ilgi duyanları artırmakta.